Hoşgeldin ziyaretçi Oturum Aç ya da Üye Ol.

İş Güvenliği Malzemeleri

İş Güvenliği Malzemeleri

Alt Kategoriler

ListeTablo
Göster:
Sırala:

İş Güvenliği Neden Önemlidir ?

İş güvenliği, çalışanların can güvenliği, kullanılan makine, araç ve gerecin, işyerinin, çevrenin, üretilenin güvenliği anlamına gelir. Bu şartlarda, iş dünyasında olan çok sayıda kişi, fazla miktarlar tutan malzeme, makine, araç ve gereçler, çevre, ekoloji, iş hayatı ile alakası olmayan milyarlarca insanın hayatını ve mutluluğunu 

etkilediğininden dolayı büyük önem taşır. Bu yüzden diyebiliriz ki, sadece  iş yerinde değil, tüm ülkede İş Güvenliği varsa orada sağlık ve mutluluk vardır. Ama eğer

iş güvenliği yoksa, can kaybı, sakatlık, hastalık, para ve zaman yani maddi ve manevi kaybı vardır. Bu yüzden her zaman aklımıza gelmesi gerek slogan ”önce iş güvenliği.”'dir.

 

İş Güvenliğinin tanımı ve öneminden anlaşıldığı gibi amaçları şunlardır:

  • işçiler korumak,
  • Üretimin güvenliğini korumak,
  • İşyerinin güvenliğini sağlamak,
  • Ekolojik çevreyi korumak.

 

İş güvenliğin ilk sorumluları kuşkusuz Devlet, İşverenler ve Sendikalardır. Elde etmek istenilen sonuçlara ulaşılabilmesi için bu üçlünün kendilerine düşen sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmesi, ayrıca kendi aralarında olumlu bir işbirliği sağlamaları gerekir.. Diğer taraftan, üniversitelerin, araştırma kurumlarının, kitle haberleşme araçlarının, meslek kuruluşlarının, eğitim verilen her yerin ve bu konuda kurulacak gönüllü derneklerin iş güvenliği faaliyetlerine etkili bir biçimde katılması, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi amacına olumlu sonuçlar getirebilecektir.

ILO (uluslararası çalışma örgütü)’nün kayıtlarına göre; dünyada, yılda, 110 milyon iş kazası olmakta ve 180.000 işçi hayatını kaybetmektedir. Ayrıca, ILO tarafından yapılan bilimsel çalışmalar, ölümcül iş kazalarının sayısının az olduğu, yani iş güvenliği için daha çok yatırım yapan ülkelerin rekabet gününün daha yüksek olduğunu göstermiştir.